Steve Jobsról kering olyan történet, hogy egyszer, amikor a liftben utazva az Apple egyik alkalmazottja elmesélte, hogy min dolgozik éppen, mire kiszálltak a liftből, az illetőnek már nem volt állása.
Durván hangzik? Minden bizonnyal, de melyik cégvezető örül annak, ha a beosztottjai olyasmin dolgoznak, ami szerinte tévút?
A vezetőség feladata, hogy világossá tegye az alkalmazottaknak, hogy a vállalatnak milyen stratégiai céljai vannak. Ezek a célkitűzések állandó veszélyben vannak: változik a vállalat belső- és külső környezete. Ahogy mondani szokták: egyetlen dolog biztos – a változás. Minden vezető szeretne tisztában lenni azzal, hogy a céljait milyen veszélyek fenyegetik, ezért érdemes a vállalati stratégiát évente felülvizsgálni, azaz felmérni a működési környezet változásait (SWOT-, PESTEL-, stakeholder elemzéssel) és megerősíteni vagy megváltoztatni a célkitűzéseket.
A kockázatok ismerete fontos elem, hiszen akkor mondhatjuk, hogy egy folyamatot megismertünk, ha feltérképeztük annak erőforrásait és kockázatait is. Ez a feladat a folyamatok fejlesztése miatt is fontos, hiszen a józan ész mellett a kockázatkezelés a folyamatfejlesztés legkézenfekvőbb eszköze.
A célkitűzések elérésére több út kínálkozik. Ha nincs kéznél a Jó boszorkány (aki elárulta Dorothynak, hogy a Sárgaköves úton juthat el Smaragdvárosba Ózhoz, a nagy varázslóhoz) akkor a számba jöhető stratégiai lehetőségeket értékelni kell, és azt kell kiválasztani, amelyik a vállalat számára leginkább megfelelő, az alkalmazottaknak legjobban elfogadható és a legnagyobb biztonsággal megvalósítható.
Ha erről a kiválasztásról még feljegyzés is készül, amelynek értékelési szempontja világosak, a pontozás pedig utólag is indokolható, akkor a tulajdonosok sem vádolhatják a vezetőket azzal, hogy ötletszerűen döntöttek egyik vagy másik opció mellett.
Néhány stratégiai cél fejlesztési projekttel valósul meg – ezeket nevezzük stratégiai projekteknek.
Mint minden projekt esetében, ezeket a projekteket is három fő fenyegetéstípus veszélyezteti: ha nem azt az eredményt éri el a projekt, ami a tervekben szerepelt, ha a projektben nem lehet tartani a határidőket, valamint, ha a projekt lényegesen többe kerül, mint az eltervezett költségkeret.
Könnyű belátni, hogy ha a stratégiai projektek nem sikeresek (vagy túl nagy áldozat árán érik el a kitűzött célt), akkor a vállalati stratégia sem tud teljesülni. Éppen ezért a projekt kockázatok figyelemmel kísérése kiemelkedően fontos feladat a cégek életében, hiszen szó szerint a vállalat jövője múlik a sikerességükön.
Corteiz Hat at a sale price for men and women. Get Amazing 20 off from Corteiz RTW Website UK. Big Discount With Free shipping worldwide.
Get NMIMS solved project for Dec 2024 in budget. We provide NMIMS project reports with 100% plagiarism-free content. Book your samples Now.
Strategic risk management is crucial in ensuring that companies navigate their goals effectively in an ever-changing environment. As the story of Steve Jobs illustrates, strategic alignment within a company is vital, and managers must clearly communicate goals to avoid misunderstandings. Tools like SWOT, PESTEL, and stakeholder analysis are fundamental for identifying and managing risks. Evaluating strategic options thoroughly ensures that managers make informed decisions that contribute to success. Moreover, monitoring risks in strategic projects is essential to safeguard against project failure, budget overruns, and missed deadlines. For students studying strategic management, essay help from experts at MyAssignmentHelp can provide invaluable insights into how to approach such topics.
Other resource:
How to Write an Explanatory Essay
Get Professional R Assignment Help for Academic…